
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Reference Type | External, Internal |
| Settling Time | 3.5 µs |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 78
Distributors
pcbx
Unit Price$6.15096
Ext.Price$6.15096
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.15096 | $6.15096 |
| 10 | $4.79782 | $47.97820 |
| 25 | $4.59663 | $114.91575 |
| 50 | $4.40387 | $220.19350 |
| 100 | $4.21920 | $421.92000 |
| 300 | $4.04227 | $1212.68100 |
| 500 | $3.87276 | $1936.38000 |
| 1000 | $3.71036 | $3710.36000 |
